Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση της Βέροιας με τον Πανιώνιο

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση της Βέροιας με τον Πανιώνιο, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στη μακεδονική πόλη, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 67΄ με τον Μπικόφσκι, ενώ ο Αραβίδης ισοφάρισε στο 73΄. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, οι «κυανέρυθροι» έφτασαν τους 19 βαθμούς, ενώ η «βασίλισσα του βορρά» ανέβηκε στους 11.

Το πρώτο τέταρτο πέρασε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση για τις δύο ομάδες. Στο επόμενο λεπτό, όμως, ο Πανιώνιος έφτασε κοντά στο να «ανοίξει το σκορ», όταν οι Τζιμπούρ και Κουμορτζί συνδυάστηκαν και ο τελευταίος πλάσαρε τον Τέρολ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 18΄ ο Φερνάντες εκτέλεσε φάουλ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ οι «κυανέρυθροι» είχαν άλλη μια καλή στιγμή στο 24΄ με τον Κουμορτζί, ο οποίος πήρε την μπάλα από τον Τζιμπούρ, απέφυγε τον Τέρολ, αλλά πλάσαρε ψηλά άουτ.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς καλές φάσεις έως το 63ο λεπτό, όταν η Βέροια έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Μπικόφσκι «τροφοδότησε» τον Τσιμπλίδη μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου και ο τελευταίος από κοντά προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Κουμορτζί, ο οποίος βρισκόταν πάνω στη γραμμή της εστίας των φιλοξενούμενων, απομάκρυνε τον κίνδυνο. Τελικά, η πίεση των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 67΄. Ο Κριβόκαπιτς εκτέλεσε φάουλ, οι παίκτες του Πανιωνίου δεν κατάφεραν να απομακρύνουν την μπάλα και τελικά αυτή έφτασε στον Μπικόφσκι, ο οποίος με κεφαλιά «άνοιξε το σκορ» .

Οι «κυανέρυθροι» προσπάθησαν να «απαντήσουν» και τα κατάφεραν πέντε λεπτά αργότερα. Ο Τζιμπούρ εκτέλεσε κόρνερ στο 73΄ και ο Αραβίδης έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Τέρολ, «γράφοντας» το 1-1. Όσο πλησίαζε η λήξη του αγώνα, οι παίκτες του Πανιωνίου ενέτειναν τις προσπάθειές τους, προκειμένου να πετύχουν το νικητήριο τέρμα, ωστόσο «σημάδεψαν» δύο φορές τα δοκάρια του Τέρολ (αρχικά ο Κουμορτζί στο 87΄ και ένα λεπτό αργότερα ο Σκούφαλης), με αποτέλεσμα να παραμείνει το 1-1.

Διαιτητής: Κοντογιαννίδης (Ξάνθης)

Κίτρινες: Αλεξίου, Στεφανίδης, Ντε Λάνγκε, Κριβόκαπιτς - Μαϊστόροβιτς, Γκασπάρ, Τζιμπούρ

ΒΕΡΟΙΑ (Γιάννης Ματζουράκης): Τέρολ, Αλεξίου, Σαμαράς, Ντε Λάνγκε, Ζέεντορφ (46΄ Μπικόφσκι), Τσιμπλίδης (79΄ Μουζαουί), Κόλτζος, Κριβόκαπιτς, Στεφανίδης, Πετκάκης, Ερέρα (57΄ Παρμαξίδης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Έβαλντ Λίνεν): Κένιγκ, Μανιάτης, Γκασπάρ, Τζιμπούρ, Αραβίδης, Μάκος (64΄ Σκούφαλης), Μαϊστόροβιτς, Σπυρόπουλος, Κουμορτζί, Φερνάντες (75΄ Σιαλμάς), Νικολάου.